Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından işletilen Araç Muayene İstasyonlarının Avrupa Birliği standartlarında inşa edilip işletilmek üzere özel sektöre “yap ve 20 yıl süre ile işlet” modeliyle devredilmesi, Türkiye’de özelleştirme programının ilk ve en önemli projelerinden birisidir.

2004 yılında yapılan bir ihaleyle, Akfen-Doğuş-Tüv SÜD Konsorsiyumu’nun 613,5 milyon USD bedel karşılığı imtiyaz hakkını kazanmasıyla başlayan süreç, konsorsiyum ortaklarının TUVTÜRK adıyla bir yatırım ve işletme şirketi kurması ve Proje Yönetim A.Ş. ve iştiraki RED Gayrimenkul Geliştirme’yi kendisine ilk hizmet ortakları olarak seçmesiyle sonuçlandı.
Hedef çok iddialıydı. Türkiye’nin 81 ilinde uluslararası standartlarda 189 istasyon için uygun yerler seçilecek, 189 istasyonun inşaatı 18 ayda tamamlanarak işletmeye alınacaktı.

Yatırımcı şirketin tercih ettiği “in-house ekip” kurma yerine “dış kaynak kullanma” modelinin doğruluğu kısa zamanda kanıtlandı. Projenin oldukça geniş ve değişken bir coğrafyada ve farklı iklimsel koşullarda çok kısa sürede gerçekleştirilme zorunluluğu, proje yönetim organizasyonunun altyapısı hazır, zincir işletmelerin proje ve inşaat yönetimi konusunda deneyimli ve hemen faaliyete geçebilecek bir danışmanlık firmasıyla çözüm ortaklığının kurulmasında etkili oldu.

Gerçekleştirilecek 189 istasyonda yer alacak toplam 459 muayene kanalı, bölgesel ihtiyaçlar ve iklimsel koşullara bağlı olarak 19 farklı tipte istasyonda 142.000 m2 kapalı ve 565.000 m2 açık inşaat alanı toplam 1.310.000 m2 arsa alanı içinde yerleştirilerek tasarım süreci tamamlandı. Sürat ve esneklik dikkate alınarak, istasyon binalarında taşıyıcı sistem yapı malzemesi olarak yapısal çelik kullanıldı.

Bu süreçte en önemli konu, bu tiplerle uyumlu ve kısa sürede geliştirilecek ruhsatlandırılabilir arazi teminiydi. RED ekipleri tüm Türkiye’yi karış karış tarayarak, belirlenen kriterlerde bölgesel iş ortaklarınca kendilerine sunulan 2000’den fazla arsayı bu gözle inceledi.

Arsalar; konum, ulaşım, erişilebilirlik, fiziksel özellikler, imar planlarına uygunluk, altyapı, zemin, özelleştirme şartnamesi ve kurum görüşleri dikkate alınarak oluşturulan kriterlere göre değerlendirildi, inşaat ruhsatları takip edildi ve hazırlanan altyapı çalışmalarının işletme hedeflerine uygunluğu denetlendi.

RED bu süreçte kendi hazırladığı coğrafi bilgi sistemine dayalı bir veritabanından yararlandı ve 32 arsanın Mevzi İmar Planını, 46 arsanın Plan Tadilatını ve 125 arsanın Parselasyon Planını gerçekleştirdi.

RED’in görev aldığı arazi seçme ve geliştirme, gayrimenkul değerleme, inşaat öncesi planlama süreçlerini takiben kardeş şirketi PY Uluslararası A.Ş. inşaat ihale yönetimi, inşaat proje yönetimi ve işletmeye alma süreçlerini üstlenerek hizmetlerin tek sorumluluk noktasından verilmesini sağladı.

RED, bu olağanüstü görevi başarıyla tamamlamaktan ve takip eden yıllarda dünyada çeşitli ülkelerin benzer projelerine danışman olarak davet edilmiş olmaktan gurur duymaktadır.