Türkiye’nin ilk kanal kenti olarak bugün bir marka haline gelen Port Alaçatı Projesi, 90’lı yılların başında İzmir’in önde gelen aileleri Özakat ve Karagözoğlu ailelerinin, İzmir’in en eski ve otantik kıyı ilçelerinden Dünyanın Surf Cenneti Alaçatı’nın Fransa’da kamu yönetimi eğitimi görmüş öncü ve vizyoner Belediye Başkanı Remzi Özen’in çabaları ile bir hayalden gerçeğe dönüştü.

Fikir aşamasında Ataköy Turizm Merkezi Projesi’ni geliştiren RED uzmanları aldıkları davet ile 1994 yılında fikre ve ekibe dahil oldu. Öncelikle, modern Kanalkent temasının dünyadaki ilk uygulayıcısı, Saint Tropez körfezindeki Port Grimaud’nun mimarı François Spoerry ve ABD’li hidrodinamik uzmanı StephenOlko Türkiye’ye davet edilerek, proje arazisinin, su derinlikleri, rüzgar ve su hareketlerinin kanal kent temasına uygunluğu araştırıldı. Fransa ve ABD’deki benzer kıyı yerleşimleri ziyaret edildi. Fizibilite etüdü ve kapsamlı bir stratejik planlama çalışmasıyla, projeye uygun inşaat metodolojileri, maliyet tahminleri, pazarlama stratejileri geliştirildi ve yatırımın fikir sahiplerinin kuracağı bir şirket eliyle yapılmasına karar verildi: Alaçatı İnşaat ve Turizm A.Ş., Tepe Grubu, Aykut MUTLU, RED’in bağlı olduğu PY Grup ve Alaçatı Belediyesi’nin de katılımıyla, Türkiye’nin gayrimenkul geliştirme alanındaki ilk PPP Projesi (Kamu-Özel Ortaklığı) şeklinde kuruldu.

RED Gayrimenkul Geliştirme A.Ş. (eski adı Yönser A.Ş.)’nin 1997 yılında yayınlanan ekli Bülteninde yer alan İNSANLAR DENİZİ EVLERİNDE YAŞAYABİLMELİ! BU ARTIK BİR DÜŞ DEĞİL! PORT ALAÇATI başlıklı yazı ve resimler, her satırıyla bugün yaşama geçen hayalin ilk müjdecisi gibi.

Alaçatı A.Ş. bugün ortaklardan Aykut MUTLU’nun liderliğinde toplam 5 etapta tamamlanacak projede, 3. etap yatırımlarına devam ediyor.